ALAÇATI MAH. 13013 SK. C BLOK NO:9/2 ÇEŞME / İZMİR

SINGLE POST

yonetici

13 Temmuz 2017

Yorum yapılmamış

29 km’lik Çeşme kıyı şeridi boyunca göreceğiniz birbirinden güzel plajların her birinden ayrı bir keyif alacaksınız. Çünkü Çeşme öyle güzel bir ev sahibidir ki; her zaman tertemiz denizi, eşine az rastlanır yumuşacık kumsalları ve bunalmadan istediğiniz bronzluğa ulaşabileceğiniz güneşiyle kucaklar sizi. Dingin bir denizde serinleyip sonra da sımsıcak kumsal da sakince güneşlenmek mi, bir yat kiralayıp adaları gezmek mi, dalış tüpünüzü takıp derinlerdeki zenginliği keşfetmek mi yoksa sörf tahtanızı alıp rüzgârla dans etmek mi istiyorsunuz? Düşlemeniz bile yeter. Çeşme hepsini önceden düşünmüş ve her bir plajını farklı bir alternatif olarak hazırlayıp hizmetinize sunmuştur sanki. İşte en önemli plajlardan birkaçı şunlardır;

Ilıca: 2 km’ye yakın uzunluktaki geniş ve beyaz kumlu plajları, nitelikli konaklama tesisleri ve termal olanaklarıyla Çeşmenin en büyük ve popüler turizm merkezi durumundadır. Türkiye’de Mavi Bayrak alan plajlarımızdan birisidir. İzmir’in turizm gözdesi olan Ilıca plajı, Türkiye’nin girişi ücretsiz en güzel 10 plaj sıralamasında birinci olmuştur. Deniz’in içinden kaynayan sıcak termal suları, Ilıca plajını ve yöredeki diğer plajları büyük birer termal havuz haline getirir. Ilıca’daki büyük, küçük konaklama tesisleri, yoğun bir turist kapasitesinin ihtiyacını karşılayabilecek durumda. Ilıca’nın önemini arttıran en önemli husus, termal olanaklarıdır. Birçok küçük, otel ve pansiyonlarda bile kaplıca suyu bulunuyor. Çeşme plajlarının ve özellikle Ilıca plajının en önemli özelliklerinden biri de, kıyıdan denize doğru yaklaşık yüz metrelik bir şeridin insan boyunu geçmeyecek derinlikte olması. Sığ sularda, özellikle termal kaynaklarla beslenen sularda ultraviyole ışınlarının insan sağlığına çok daha fazla yararlı olduğu bilimsel bulgularla kesinleşmiş durumda. Bunların yanı sıra, bu plajlardan çocukların yararlanma olanakları, sağlık ve can güvenliği bakımından da çok elverişli.

Boyalık Plajı: Yaklaşık 5 km uzunluğunda ve çok güzel plajlara sahip bir koydur. Ilıca plajının karakteristiklerini gösteren bu koy ayrıca bugün Çeşme’nin en hızlı gelişen turizm alanlarından birisidir. Koyun orta kısmında yer alan Kalem Burnu’nun karayla birleştiği yerde, yapıldığı yıllarda Türkiye’nin en büyük ve en modern konaklama tesislerinden biri olan Altın yunus Tatil Köyü ve Marinası bulunmaktadır. Bu tatil köyü tüm doğal zenginliklerini sizlerin hizmetine sunmaktadır. Bu koyun kuzey rüzgârlarına kapalı en sakin plajı ise Sakin Deniz (Aya Yorgi) plajıdır. Kıyısındaki restoranları, birbirinden keyifli tesisleriyle gerçekten sakin ve dinlendirici bir köşedir.

Şifne-Büyük Liman-Paşa Limanı: Ilıca plajı merkez olmak üzere kuzeydoğu yönünde Şifne’ye kadar uzanan kıyı bandı, güzel plajları ve kaplıcalarıyla büyüleyici bir merkezdir. Büyük Liman, Paşa Limanı koyları, turistik tesislerin, kamp alanlarının ve toplu yazlık konutların toplandığı konumdadır. Şifne, kaplıcalarıyla ünlü bir merkez ve çok sayıda pansiyon hizmet vermektedir. Ilıca merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktaki bu önemli turizm merkezine Ilıca’dan dolmuş ile ulaşım sağlanmaktadır.

Ildırı Koyu: Dünyaca Antik Erythrai kentinin bulunduğu Ildırı ve yöresi, doğal plajları ve kamp alanlarını bakımından kampçılar için ilginç bir yöre. Çeşme ilçe merkezine 22 km ve Ilıca’ya 15 km uzaklıktaki tarihi ve doğal zenginliklere sahip yöreye ulaşım Şifne’den sonra asfalt bir yolla yapılıyor. Zeki Müren Adası’na yürüyebilir, muhteşem manzara eşliğinde günbatımını izleyebilirsiniz.

Dalyan ve Sakızlı Koy: Çeşme yarımadasının kuzey kıyılarında yer alan bu turistik merkezler, tipik balıkçı mahallesi, evleri, limanı, plajları ve insanlarıyla Ege yaşantısının ve doğal güzelliklerinin toplandığı bir yöre. Bu yöre, Çeşme ilçe merkezine 4 km uzaklıkta. Çeşme merkezden minibüsler ile gidebilirsiniz. Dalyan köyde çok sayıda otel ve pansiyonlar sizleri beklemektedir.

Koca karı plajı: Çeşme yarımadasının kuzeybatısında, merkeze yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Dalyan mahallesinin hemen girişinde bulunan Koca karı Plajı çok sayıda müdavimi olan bir plajdır. Doğa ile iç içe huzurlu bir tatil ya da bir kaç günlük kaçamak arayanlara gönül rahatlığı ile önerilir. Buralara kadar gelmişken Dalyan’ın meşhur balık restoranlarından birisine de uğramanızı ve günün yorgunluğunu atmanızı da ayrıca öneririz. Dalyan Mahallesinin hemen girişinde bulunan plaja Çeşme merkezden toplu taşıma ile ya da aracınız ile çok kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tekke Plajı: Çeşme merkezde bulunan plaj Çeşme’nin en küçük plajlarından birisidir. Küçük bir koy içerisinde bulunan plaj sığ bir koy plajı olarak bilinir. İsmini ise hemen plajın üzerinde bulunan ve kısmen kalıntılarına rastlanan Osmanlı Tekkesinden almaktadır. Küçük bir koy plajı olmasından dolayı oldukça sakin ve dalgasız bir denizi vardır. Denizi temiz, berrak ve sığdır. Çocuklu aileler için oldukça idealdir. Koyun ucu adeta bir rıhtım şeklinde denize uzanmaktadır.

Ali Bostan Plajı: Çeşme Dalyan köy’ de bulunan Ali Bostan plajında günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Sakinlik arayanların tercih ettiği plajdır. Soğuk deniziyle ve esen rüzgârıyla havanın bunaltıcı sıcaklığından kurtulabilirsiniz. Çeşme merkezden toplu taşıma ile ya da aracınız ile çok kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşme ilçe merkezine 5 km uzaklıktadır.

Cleopatra (Güvercinlik)Plajı: Alaçatı ile Ovacık arasında bulunan plaj, Öz Pamir sitesinin hemen altında ana yoldan görünmeyen gizli bir koy olarak karşımıza çıkar. Ayrıca Güvercinlik koyu olarak da bilinmektedir. Koy yüksek kayalıklarla çevrili bir durumdadır. Cleopatra Koyu’na ismin verilmesinin nedeni plajda ve deniz içerisinde ince taneli kum bulunmasıdır. Kumsal kısmı altın sarı ince kumdan meydana gelir. Şehir hayatından bunalan kişiler için harika bir kafa dinleme yeri olarak karşınıza çıkmaktadır. İzmir merkeze 89 km uzaklıkta olup Alaçatı merkeze 13,6 km’dir. Aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Delikli koy Plajı: Delikli Koy sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil arayanların son keşif yeridir. Tatilinde huzur arayanların daha çok tercih ettiği, koyu özel kılan deniz içerisinde oluşan doğal kayalıklardır. Zaten koyun ismi de bu doğal oluşum sonucu ortaya çıkan kayaların oyuklarından gelmektedir. Koy en çok bu kayaların ortasında oluşan oyuklardan denize girmek için tercih edilir. Başka tercih nedeni ise çevresinde kamp yapılabilecek alanların olmasıdır. Kampçılar hem kamp için hem deniz için hem de bu oluşumları görmek için burayı tercih ediyorlar. Alaçatı merkezden 11,8 km’dir. Aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çark Plajı: Çeşme Yarımadası’nın güneyinde yer alan ve bölgenin ünlü plajı olan Çark Plajı, özellikle sörf tutkunlarına yıl boyunca unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır. Alaçatı merkezinden minibüsler ile kolaylıkla ulaşabilen plaj daha çok rüzgâr sörfü için tercih edilmesi nedeniyle denize girmek isteyen ziyaretçiler koyun hemen yan tarafındaki halk plajını tercih etmektedir. Dört mevsim boyunca rüzgârlı olması nedeniyle Çark Plajı’nda aynı zamanda çok sayıda sörf okulu yer almaktadır.

Altın kum Plajı: 3 tarafı denizlerle çevrili bir yarımadada kurulu Çeşme’nin güneybatısında yer alan Altın kum Plajı, adını ince taneli, altın sarısı kumundan almaktadır. Çeşme ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer alıyor. Çeşme marinadan minibüs ve kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Çok sayıda kamp alanları vardır. Yazın kavurucu günlerinde bile insanı donduran Altın kum ’un buz gibi soğuk suyu bu özelliği ile bilinir. Ege Denizi’nin açık sularına bakan kıyıda, kısmen korunaklı bir koy üzerinde bulunur.

Pırlanta Plajı: Çeşme merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta. Plaj ismini pırlanta gibi parlayan ince kumlarından almaktadır. Bütün sahil bu incecik kum tabakası ile kaplıdır. Sahilin uzunluğu yaklaşık 450 – 500 metre kadardır. Plaj sürekli sabit rüzgâr almasından ve dalgalarından dolayı Kitesurf ve Windsurf tutkunlarının uğrak yeri durumundadır. Sadece yurtiçinden değil yurtdışından da bu spora gönül verenler burayı ziyaret ederek bu tutkularını burada gerçeğe dönüştürmektedirler.

Çatal Azmak Plajı: Çeşme ilçe merkezinden ulaşımın sağlandığı Çatal azmak Plajı da Çeşme’nin görülmeye değer plajlarındandır. Berrak denizi ve kumu ile kendini hayran bırakıyor. Çeşme marinadan minibüs ve kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşme merkezden 5 km uzaklıktadır.

Eşek Adası: Eski adıyla “GONİ” olarak bilinen günümüzün Eşek Adası Çeşme’den yatlarla bir saat uzaklıkta, temiz koyları ve konuksever eşekleriyle günübirlik yat gezintileri için ideal bir yerdir. Doğal konumu itibariyle kuzey rüzgârlarına kapalı olan koylarında sualtı ve su üstü sporları yapmaya çok elverişlidir. Neredeyse tamamının maki ile kaplı olduğu adada eşeklerin yaşayabilmesi için rüzgârla çalışan bir tatlı su kuyusu bulunur. Özellikle bahar aylarında yolunuz düşerse yaban nergisleri, katırtırnakları ve kekiklerin sarhoş eden kokusuyla karşılaşırsınız.  Adanın hemen yanında bulunan Kara ada, doğal bir akvaryum görünümünde olan Mavi Koy sizi büyüleyen ve görülmeye değer bir koydur.

Bir cevap yazın